Розробка уроку на тему
Шкала електромагнітних хвиль. Властивості електромагнітних хвиль
різних діапазонів частот. Електромагнітні хвилі в природі та техніці.
Підготувала
вчитель:Солдатенко І.О.
Тема: Шкала
електромагнітних хвиль. Властивості електромагнітних хвиль різних діапазонів
частот. Електромагнітні хвилі в природі та техніці.
Мета. Навчити учнів систематизувати знання, якими оволоділи,
бачити їх цілісність та взаємозв'язок, вміти пояснювати явища
природи на основі отриманих знань і умінь, практично застосовувати
фізичні знання у побуті та на виробництві; розвивати в учнів логічне мислення, уміння користуватися методами індукції та дедукції, аналізу та
синтезу, робити висновки та узагальнення; формувати в учнів науковий світогляд
та діалектичне мислення, озброювати учнів раціональним методологічним
підходом до пізнавальної та практичної діяльності, виховувати
працелюбність та наполегливість.
Тип: урок-залік з елементами гри, лабораторної роботи, бесіди.
Обладнання: джерело світла, дзеркальце, олівець, склянка з
водою, дифракційна решітка, білий лист паперу,
дві скляні пластини, розчин мила та тоненька трубка, шматок капрону,
скляні пластини червоного, синього, білого
та чорного кольору, тригранна призма.
Оформлення дошки: Газети на дану
тематику, виставка рефератів.
« Те, що ми знаємо,- обмежене, а
те , чого не знаємо, - безмежне…» П’єр
Лаплас
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
На рівні
обов'язкових знань проводиться змагання трьох команд, на які розділено
клас: Фотони, Кванти та Спектр.
У кожної команди є кінцева мета — зібрати першою
кольоровий спектр. Переможе та команда, яка
найшвидше отримає всі кольори спектру. Але зібрати веселку буде нелегко. За кожен колір треба буде
найшвидше отримає всі кольори спектру. Але зібрати веселку буде нелегко. За кожен колір треба буде
отримати
відповідну кількість балів:
за червоний — 2 бал,
оранжевий — 3 бали,
жовтий —4 бали,
за червоний — 2 бал,
оранжевий — 3 бали,
жовтий —4 бали,
зелений—5 бали,
блакитний — 6 балів,
синій —7 балів,
синій —7 балів,
фіолетовий — 8 балів.
Отже, за працю.
1. Конкурс « Знавців»
Пропоную вам змагання — продовжте формулювання раніше вивчених означень, правил, законів (в прямому та зворотному напрямках).
Спочатку пригадаємо основні закони
і поняття з розділу
«Електромагнітні хвилі».
За кожну правильну відповідь команда отримає 1 бал,
1. Процес поширення електромагнітного поля називається ...
(електромагнітною хвилею).
2. Для отримання електромагнітних хвиль Г. Герц використав
відкритий ... (коливальний контур).
3. Першим винайшов радіо ... (О. Попов).
4. Для передавання мовлення або музики ВЧ коливання ... (модулюють).
5.Електромагнітні
хвилі мають такі властивості ... (поглинання, відбивання,
заломлення).
6.Виявлення і точне
визначення місцезнаходження об'єктів за
допомогою радіохвиль називається ... (радіолокацією).
7.Радіохвилі
використовуються не тільки для передавання звуку, але і зображення, тобто в ...
(телебаченні).
8.
Електромагнітні хвилі довжиною від 400 до 760 нм
називаються ... (світлом).
9.
Кут падіння дорівнює куту відбивання
— це закон ... (відбивання
світла).
10.Відношення синуса кута падіння до синуса кута заломлення є
сталою величиною — це закон ... (заломлення світла).
11.Залежність швидкості світла від частоти коливань або довжини
хвилі називається ... (дисперсією).
12.Явище додавання
двох світлових хвиль внаслідок чого спостерігається стійка в
часі картина посилення або послаблення результуючих світлових коливань у різних
точках простору називається ... (інтерференцією).
13.Явище відхилення від прямолінійного поширення світла називається ...(дифракцією).
14.В чому вимірюється довжина світлової хвилі?(в метрах).
15.Де використовуються поляроїди? ( для визначення концентрації речовини)
2. Конкурс « Літературний»
Деякі фізичні явища про природу світла описували відомі письменники: Марк Твен,
Микола
Гоголь, Віталій Савченко. За уривком твору зробіть висновок про яке явище йде мова.
Правильна відповідь — 1 бал.
— Подумайте
і скажіть про яке явище писав Марк Твен:
«Мильна бульбашка, літаючи у повітрі, спалахує всіма відтінками кольорів, властивим
навколишнім предметам. Мильна бульбашка найвишуканіше диво природи».
Так про яке явище писав відомий англійський письменник? (Про
інтерференцію світлових хвиль).
— Слухайте
другий художній опис відомого фізичного явища:
«У кімнаті, куди ступив Іван Іванович, було зовсім темно, бо
віконниці були позачинювані, і сонячний промінь,
пробиваючись крізь дірку, зроблену у віконниці, грав як веселка і, вдаряючись в протилежну стіну, вимальовував на ній яскравий краєвид з очеретяних дахів,
дерев та порозвішуваного на подвір'ї одягу, \ тільки
все було в зміненому вигляді». (Микола Васильович Гоголь «Повість про те, як посварилися Іван Іванович з
Іваном Никифоровичем»).
Поясніть походження цього явища. (Явище зумовлено прямолінійністю
поширення світла крізь малий отвір у віконниці).
--- А тепер
останній уривок:
Ось відгриміла
гроза промовиста,
Хмари кудлаті
кудись понесло,
Сонце з'явилось, як жар променисте,
Світлом навколо усе залило.
Сім основних кольорів із веселки
Дружно шикують веселий парад.
Зверху червоний, оранжевий — нижче ...
Продовжте далі (жовтий,
зелений, блакитний, синій,Фіолетовий).
Ті ж кольори й у веселці знайомій,
Строгий порядок усіх кольорів:
Явище в фізиці добре знайоме
В досліді Ньютон давно вже зустрів.
Фізики звуть його мудро ...(дисперсія).
3. Конкурс «
Творчий»
Всім знайоме
прислів’я про райдужний спектр кольорів « Каждый охотник желает знать где
сидять фазаны» Кожна команда складає своє прислів’я і захищає відповідним
малюнком.
4.
Конкурс « Експериментальний»
Пропоную вам показати досліди із
запропонованих приладів, що пояснюють і демонструють вам закони і властивості поширення світлових хвиль, які
ми раніше опрацьовували в лабораторних роботах. За кожен правильно виконаний - 1 бал.
Команди тягнуть пелюстки квітів на кожному з
яких написане фізичне явище.
Прилади:
дзеркальце, джерело світла, олівець, склянка з водою, дифракційна решітка,
білий лист дві скляні пластини, розчин мила та тоненька-трубка, шматок капрону,
скляні пластини черво-синього, білого та чорного кольору, тригранна призма
Отже, покажіть та поясніть:
1. Закон відбивання світла
2. Закон заломлення світла
3. Повне відбивання світла
4. Інтерференцію світла
5. Дифракцію світла
6. Дисперсію світла
Повідомлення деяких фізичних фактів із рубрики цікаво знати
А зараз відпочиньте і послухайте.
1. Перша спроба знайти зв'язок між кутами падіння і заломлення
була зроблена Клавдієм Птоломеєм в
ІІ ст. до н.е., а розв'язали цю проблему Снеліус і Декарт в XVI ст.
2. Першу спробу виміряти швидкість світла зробив у 1607 р. всесвітньо відомий
вчений Галілео Галілей.
3. Встановлення семи основних кольорів райдуги Ньютоном —
довільне і пов'язане (по аналогії) із звукорядом.
4.Хімічна, фізіологічна та інші дії світла на речовину обумовлені
електричними, а не магнітними коливаннями.
5. А чи знаєте ви, що найбільша кількість енергії Сонця припадає на
червону частину спектра, найменша — на фіолетову.
6. Спектр має три основні частини: червону, жовто-зелену, синьо-фіолетову.
7. Людське око в спектрі сонячного світла може відрізнити до 160
кольорових відтінків.
4.Конкурс « Екологія» За правильну
відповідь 1 бал.
1. Які промені
використовують для знезараження води? (ультрафіолетові)
2.За допомогою
якого випромінювання медики виявляють тромби, пухлини, запальні процеси?
(інфрачервоного)
3.Яким
випромінюванням лікарі руйнують ракові клітини? (рентгенівським)
4. Який вид випромінювання
веде до засмаги під сонцем? (ультрафіолетове)
5.Чому жучки під
дією інфрачервоного випромінювання гинуть, а зерно – ні. (жучки чорні, тому
інтенсивно вбирають випромінювання )
6.Чому ртутні
лампи ультрафіолетового випромінювання роблять не зі скла, а з кварцу?(скло не
пропускає ультрафіолетове випромінювання)
7.Яку дію
ультрафіолетових променів лікарі використовують при ракових захворюваннях?
(руйнівну)
8. У зв’язку зі
зменшенням якої радіації Сонця підвищується бактеріальне забруднення повітря?
(ультрафіолетового)
9. які види
променів лікарі використовують для діагностики ( рентгенівські)
II. Узагальнення знань
4.Конкурс «
Дерево ЕМХ»
Кожна команда отримує листок паперу, де намальовано стовбур дерева і
завдання: домалюйте гілки і напишіть на них формули, які вивчалися в розділі
ЕМХ.
5.Конкурс « Ерудит»
Проведення конкурсу «Брейн-ринг» на підвищеному рівні з метою підбиття підсумків з розділу «Електромагнітні
хвилі». За кожну правильну відповідь можна отримати від 1 до 3 балів, які в кінці уроку ми підсумуємо. Отже, починаємо. За правильну
відповідь в 1 бал кожен отримуватиме
білу смужку, за 2 бали — рожеву, за 3 бали — чорну.
За правильну
відповідь — 1 бал.
1. Хто першим виміряв
довжину світлової хвилі та відкрив явище інтерференції?(Томас Юнг).
2.Де
використовуються інфрачервоні промені? (сушіння матеріалів, нічне
бачення, фотографування в інфрачервоних променях).
3.Де
використовуються ультрафіолетові промені? (для дезинфекції, в лікуванні,
фотографуванні, для виявлення прихованих написів).
4.Перелічіть назви
кольорів в спектрі (червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний,
синій, фіолетовий).
5.Які промені заломлюються найбільше, а які найменше?(найбільше фіолетовий, а найменше
— червоний).
6. Що називається дисперсією? /залежність показника
заломлення світла від його кольору називається дисперсією).
7. З напису на могилі Ньютона «Дослідив різноманітність світлових променів і
зумовлені цим особливості кольорів, про які до того часу ніхто й гадки не мав».
Про яке явище йде мова? (про дисперсію).
8. Хто першим виміряв швидкість світла? (О. Ремер).'
9.Хто вперше лабораторним методом виміряв
швидкість світла?(Фізо).
10 Хто був першим творцем хвильової теорії
світла?(Гюйгенс).
11.Сформулюйте закон відбивання світла. (Кут відбивання
дорівнює куту падіння).
12.Сформулюйте закон
заломлення світла. (Відношення синуса кута падіння до синуса
кута заломлення є величина постійна).
13.Де швидкість
поширення світла більша — у вакуумі чи у воді? (у вакуумі більша).
За правильну
відповідь можна отримати 2 бали.
1. Де використовується явище повного
відбивання світла? (в
волоконній оптиці).
2.Чому не можна використати плоске
дзеркало як кіноекран? (через явище відбивання світла).
3.Що таке абсолютний показник заломлення
світла? (це показник заломлення відносно вакууму).
4.Промені якого кольору поширюються у
вакуумі швидше? (всі промені у вакуумі мають однакову швидкість).
5.Де знаходяться ультрафіолетові промені
на шкалі електромагнітного випромінювання? (за фіолетовою частиною видимого
спектра).
6.Де знаходяться інфрачервоні промені на
шкалі електромагнітного випромінювання? (перед червоною частиною видимого
спектра).
7.Що відбувається з інфрачервоними і
ультрафіолетовими променями при проходженні ними через звичайне скло? (дуже
поглинаються).
8.Розташуйте електромагнітні хвилі в
порядку збільшення частоти, (радіохвилі, інфрачервоні промені, видимі, ультрафіолетові
промені, рентгенівські, гамма промені^.
9.Які промені використовуються в приладах
нічного бачення? (інфрачервоні).
За правильну відповідь можна отримати 3
бали.
1. В яких випадках кут заломлення
дорівнює куту падіння? (коли падає перпендикулярно, або п=1).
2. Чи
справджуються закони відбивання світла у випадку падіння світла на аркуш паперу
із зошита? (так),
3. Чому потовчене
на порошок скло непрозоре? (це скло відбиває промені в різних напрямах і лише
частково пропускає).
4. Чому погано
видно через скло у дощ? (заломлення і розсіювання світла у краплях води).
5. Як пояснити
райдужні смуги в гасі на поверхні води? (внаслідок явища інтерференції).
6. Чому для
радіозв'язку застосовують електромагнітні коливання ВЧ? (добре поширюються
і випромінюються).
7. Чому тканини,
папір, пісок здаються більш темнішими, коли вони змочені водою? (мокрі тіла
менше відбивають світло).
8. Під час
виготовлення штучних перламутрових ґудзиків на їх поверхню наноситься дрібне
штрихування. Чому після такої обробки ґудзики мають райдужне забарвлення?
(штрихи відіграють роль дифракційної решітки).
6 Конкурс « Кросворд»
Розв'язування фізичних кросвордів з використанням
понять, термінів, означень з вивченого розділу.
Кожному учню
запропоновано розв'язати кросворд (дивись додатки).
Критерії
оцінки: правильно
розв'язаний кросворд — 8-9 балів; 1-2 невідгаданних слова, при правильному
написаному слові-код — 6-7 балів; 3-4 не відгаданих слова, при правильному
написаному слові-код — 4-5 балів.
Отже, ви готові
тепер розв'язувати кросворди, за які отримаєте оцінки.
Кросворд по темі «Електромагнітні
хвилі» ВЧЕНИЙ, ЯКИЙ ЗАВЕРШИВ ДОСЛІДЖЕННЯ ДИФРАКЦІЇ
СВІТЛА
1.Явище додавання
двох хвиль, внаслідок чого спостерігається підсилення або послаблення результуючих коливань.
2.Прізвище першого вченого, що визначив
швидкість світла.
3.Сукупність семи
кольорів.
4.Прилад в телевізорі для перетворення
електромагнітних хвиль у видиме зображення.
5.Вчений, який
зробив перший вібратор.
6.Прилад, який
пропускає світло в одній площині.
7.Прізвище вченого, що дослідив явище
дисперсії.
Кросворд по темі «Електромагнітні хвилі»
ПРИЛАД, ЯКИЙ О. С. ПОПОВ
ВИКОРИСТОВУВАВ В РАДІОПРИЙМАЧІ
1. Сукупність семи кольорів.
2. Супутник
Юпітера, за яким спостерігав Ремер.
3.Явище зменшення інтенсивності світла при
проходженні крізь напівпрозоре середовище.
4.Вчений ,який першим виміряв швидкість світла.
5.Вчений,. який першим зробив вібратор.
6. Щоб дістати стійку інтерференційну
картину, треба щоб джерела хвиль були….
7.Багатокутник, який використовував
Ньютон при дослідженні дисперсії.
Кросворд по темі «Електромагнітні хвилі» ПРІЗВИЩЕ ГОЛЛАНДСЬКОГО ФІЗИКА І
МАТЕМАТИКА, ТВОРЦЯ ПЕРШОЇ ХВИЛЬОВОЇ ТЕОРІЇ СВІТЛА
1.Явище зменшення інтенсивності світла
при проходженні крізь напівпрозоре середовище.
2.Вчений, який
пояснив явище дисперсії.
3.Американський
вчений, який розробив досконалий метод вимірювання швидкості світла.
4.Прилад, який
використав О. Попов в радіо.
5.Сукупність семи
основних кольорів.
6.Колір в спектрі, що знаходиться між червоним та жовтим.
7.Явище залежності показника заломлення світла від його кольору.
III. Підсумок уроку.
ІV. Домашнє
завдання
Комментариев нет:
Отправить комментарий